poniedziałek, 30 maja 2016

Drożdżowe ciasto z porzeczkami i kruszonką migdałową

Składniki:
Składniki na ciasto:
1/2 kg mąki pszennej
1/2 kostki masła
50 g drożdży
1 szklanka mleka (250 ml)
150 g cukru kryształ
1 cukier waniliowy
2-3 krople aromatu cytrynowego
szczypta soli
ok. 800 g świeżych owoców (u mnie czerwone porzeczki)

Składniki na kruszonkę:
1/2 kostki masła
100 g mąki pszennej
50 g cukru
50 g płatków migdałowych

 

Przygotowanie:
Do dużego naczynia wsypujemy po 2 łyżki cukru i mąki ( z odmierzonych wcześniej porcji), rozkruszamy drożdże i wlewamy 4 łyżki podgrzanego mleka. Całość dokładnie mieszamy trzepaczką, aby nie było grudek. Przykryty ściereczką zaczyn odstawiamy w ciepłe miejsce na 20 minut.

W czasie gdy rośnie zaczyn, mieszamy składniki kruszonki na jednolitą masę i odkładamy tak przygotowaną kruszonkę do lodówki.

Po dwudziestu minutach do naczynia z zaczynem dodajemy resztę mąki, mleka, cukru, szczyptę soli, cukier waniliowy, roztopione masło oraz aromat. Całość dokładnie mieszamy. Ciasto podsypujemy mąką i wyrabiamy ręką do chwili, kiedy przestanie się kleić do rąk. Wyrobione, gładkie ciasto znów przykrywamy ściereczką i odstawiamy do czasu, aż podwoi swoją objętość.

Wyrośnięte ciasto wykładamy z naczynia na podsypaną mąką stolnicę, wyrabiamy i wałkujemy. Przekładamy na przygotowaną blaszkę i odstawiamy, by znów ciasto podrosło.

Gdy ciasto będzie gotowe, na wierzchu układamy świeże owoce, które posypujemy kruszonką. Pieczemy w temp. 180 C ok. 40 minut.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz